FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
BIOTIČNO VARSTVO RASTLIN
PLENILSKE PRŠICE
Besedilo: Lea Milevoj, BF-Agronomija

Plenilska pršica Neoseiulus/ Amblyseius/ cucumeris Oudemans, Acarina, Parasitiformes, Mesostigmata, Phytoseiidae

Ciljni organizmi:
tobakov resar (Thrips tabaci), cvetlični resar (Frankliniella occidentalis)

Ciljne rastline:
kumare, paprika

Opis in razvoj
Imago meri okoli 0,5 mm, je svetlo roza do rdeče rjave barve. Pršice so zelo gibčne. Samica odloži dnevno 1,9 jajčeca, skupaj med celo ovipozicijo pa 53 jajčec ( Zhang, 2003). Izležejo se ličinke, sledita dva nimfalna stadija in odrasla žival. Prehranjujejo in gibljejo se od prvega nimfalnega stadija dalje. V enem dnevu ena živalca izsesa do 3 resarjeve ličinke.

Od jajčeca do imaga se pri 25º C razvija od 8 do 9 dni. Temperaturni optimum je 25º C, aktivira pa se šele nad 18º C. Optimalna vlaga je 65 %. Celo njeno življenje traja do 25 dni. Krajši čas preživi pršica brez živalske hrane, tedaj se hrani s polenom. Pleni še pršice prelke in mehkokožne pršice.

Vnos na ciljno mesto
Vnesemo jih čim bolj zgodaj. Glede na način prehrane izleglih ličink se priporoča preventivni vnos preden se namnožijo resarji, kar je primerno je zlasti za papriko in kumare.

Oblika pripravka
Plenilske živali namnožijo na močni pršici. Pomešajo jih z otrobi in polnijo v plastenke ali v papirnate vrečke. Za okrasne rastline so primernejše slednje, da ne ostajajo na listih madeži otrobov.

Način nanosa in količina
Plastenko najprej previdno stresemo, da se pršice enakomerno razporedijo po nosilnem materialu. Pripravek pazljivo potresemo/ raztresemo na 2 do 3 liste/ rastlino. Lahko si pomagamo z žlico. Potresemo ponavadi na zgornje liste. To delamo zvečer. Količina se giblje od 25 do 50 pršic na m², kar je odvisno od številnosti resarjev. Vnos lahko ponovimo trikrat v štirinajstdnevnih presledkih.

Če so pršice pakirane na nosilnem materialu (npr. otrobih) v vrečki, jo odpremo na vogalu le toliko, da iz nje izhajajo pršice. To je t.im. »slow-release«. Vrečke obesimo na zgornje poganjke rastlin, v senco. Za 1 m² potrebujemo 100 pršic. Na kumare pripravek apliciramo, ko stranski poganjki merijo vsaj 50 cm. Če je v vrečki vsaj 250 pršic, potem obesimo eno vrečko na vsako tretjo rastlino, pri papriki pa na vsako šesto rastlino. Pršice bodo aktivne pri temperaturi vsaj 18º C in pri 65 % zračni vlagi. Če je nočna temperatura 12º C in manj preidejo živali 100 % v diapavzo. V primeru vročine se priporoča senčenje ali meglenje v območju rastlin.

Druge koristne vrste ali FFS, ki se lahko uporabijo
Za zatiranje resarjev ne smemo uporabiti nikakršnega kemičnega pripravka. Ob močnejšem napadu resarja je treba vključiti še plenilske stenice. Priporočajo kombinirano zatiranje še z vrsto Amblyseius barkeri Hughes, ki je pri nas tujerodna. V majhnih rastlinjakih, zimskih vrtovih in verandah je navadna tenčičarica primernejša plenilka resarjev.

New Page 1
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za zdravstveno varstvo ratlin