FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za varstvo rastlin
FITOFARMACEVTSKA SREDSTVA V OKOLJU
Pripravila Jolanda Persolja in Marko Zupan
FFS V POVRŠINSKIH VODAH

Glavne poti vstopa FFS v površinske vode predstavljajo: zanašanje FFS (drift), drenaža (umetna ali naravna) ter površinsko odtekanje FFS iz mesta nanosa, lahko pa pridejo v površinske vode tudi z erozijo in izlitjem podzemne vode (slika spodaj).

Slika: Poti vstopa FFS v površinske vode -  ©Fito-Info, Jolanda Persolja

Zanašanje FFS (drift) je gibanje pršenih kapljic po zraku stran od mesta tretiranja med nanosom FFS FFS. Na zanašanje vplivajo:

  • VREMENSKE RAZMERE:
    - temperatura zraka tal
    - hitrost vetra: močnejši je veter več FFS bo podvrženega zanašanju
    relativna zračna vlažnost/padavine
    - zračni pritisk
  • - tehnike nanosa FFS
    - velikost pršenih kapljic - manjše so kapljice, bolj je verjetno da bodo podvržene zanašanju: večja je razdalja med cevnim nastavkom in ciljno rastlino, bolj bo veter vplival na pršenje
    - vozna hitrost stroja za nanašanje FFS

Zanašanje FFS lahko poškoduje bližnje občutljive rastline ali pa onesnaži kmetijske rastline, ki so tik pred spravilom. Je nevarno ljudem, domačim živalim, žuželkam opraševalkam. Lahko onesnaži vodo v ribnikih, strugah, jarkih in ogrozi ribe ali druge vodne rastline in živali. Prekomerno zanašanje FFS tudi zmanjša količino nanesenega FFS na ciljne rastline in tako zmanjša učinkovitost tretiranja.

Zanašanje FFS med tretiranjem (Foto: Marco Nicelli)

Površinsko odtekanje je gibanje FFS v vodi po nagnjenem terenu. FFS so bodisi pomešana v vodi ali pa vezana na erodirajoče delce tal. Pojavi se lahko tudi takrat, kadar je vode na polju (poplavno namakanje, intenzivne padavine) več kot se je lahko infiltrira v tla. FFS se lahko premikajo z površinskim odtekanjem kot spojine raztopljene v vodi ali pa vezane na talne delce.

Količina površinskega odtoka FFS je odvisna od:

  • nagiba, teksture tal
  • vsebnosti vlage v tleh
  • količine in časa padavinskega dogodka (bodisi namakanja ali padavin)
  • vrste uporabljenega FFS

Površinsko odtekanje iz površin tretiranih z FFS lahko onesnaži reke, potoke, ribnike, jezera vodnjake. Ostanki FFS v površinskih vodah lahko škodijo rastlinam in živalim in onesnažijo podtalnico. Onesnažena voda lahko vpliva na živino ali kmetijske rastline, ki se nahajajo nižje ob strugah.

Površinsko odtekanje FFS lahko zmanjšamo:

  • uporaba tehnik minimalne obdelave tal za zmanjšanje erozije
  • terasiranje terena za zmanjšanje nagiba
  • zajezitve ali zasipanje za zadrževanje površinskega odtekanja
  • puščanje vegetacije ob robovih njiv in zarasle površine da zadržimo površinsko odtekanje

Izgube FFS z površinskim odtekanjem so največje, kadar nastopi močno deževje po njihovi aplikaciji. Z spremljanjem vremenske napovedi zmanjšamo možnost površinskega odtoka. Namakanje mora biti izvedeno pravilno v skladu z lastnostmi tal.

 
 
 
New Page 1
FITO-INFO: Slovenski informacijski sistem za zdravstveno varstvo ratlin